Valtiovarainministeriön vuoden 2025 budjettiehdotus näyttää valtion velkaantumisen jatkuvan yhä korkealla tasolla. Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran mukaan hallituksen toimista puuttuu pitkän ajan strategia ja visio.

altiovarainministeri Riikka Purran esittelemä valtiontalouden budjettiehdotus vuodelle 2025 on Virran mukaan iso pettymys. Hallituksen velanotto pysyy huolestuttavalla tasolla ja epäoikeudenmukaiset leikkaukset jatkuvat.

“Hallitus sysää valinnoillaan 17 000 lasta lapsiperheköyhyyden rajan alle, vaikeuttaa ulkomaalaislakien uudistuksen kokonaisuudella kansainvälisten osaajien työntekoa Suomessa ja ajaa ennätyssuurillla alv:n korotuksilla monet pienyrittäjät ahtaalle. Näiden päätösten lakaiseminen maton alle ei tule onnistumaan ja talouspoliittisten valintojen seuraukset tulemme valitettavasti näkemään ikävällä tavalla: konkursseina, osaajapulan syventymisenä, suoraan lapsiperheiden arjessa perustarpeista, kuten ruokakuluista säästämisenä”, Virta huomauttaa.

Valtiovarainministerin mukaan ilman hallituksen politiikkatoimia olisi velkaura nykyistäkin syvempi. Virta kuitenkin muistuttaa, että taloutta voidaan sopeuttaa myös niin, että lapsilta, vähävaraisilta, luonnolta ja ilmastotoimista ei leikata.

“Ei ole rehellistä tai reilua valtiovarainministerin toimesta väittää, että ilman tätä hallitusta velkaantuminen olisi vieläkin syvempää. Vaihtoehdottomuuden tila, jota hallitus toimiensa oikeutukseksi maalaa, ei ole todellinen. Aina on vaihtoehtoja ”, Virta hämmästelee.

“Vihreät on tarjonnut johdonmukaisesti omaa vaihtoehtoaan, johon ei kuulu lapsiperheiltä tai nuorten hyvinvoinnista leikkaaminen. Samalla olisimme olleet valmiit leikkaamaan ympäristölle haitallisista tuista ja tehottomista yritystuista. Panostaisimme työperäiseen maahanmuuttoon ja varmistaisimme myös maamme moninaisille pk-yrityksille mahdollisuuden menestyä”, Virta muistuttaa.

“On selvää, että ilman talouskasvua pysyy talouden iso kuva kurjana. Hallitukselta puuttuu iso visio ja strategia siitä, mitä Suomesta tulee isona. Nyt tarvittaisiin kunnianhimoa, draivia ja tahtoa tehdä Suomesta isompi ja menestyvämpi. Se ei ole mahdotonta mutta itsellään se ei tapahdu.”